SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 6936160
nr 693 6160
Bägare
silver. stämplar. Erik Ericson (1786-1820) Uppsala 1799. Delvis förgylld. 462 g. , höjd: 22, 5
Utrop:
8.000 kr
Såld:
6.000 kr
måndag 18 april 2011
kl 17:15:32
18/4 16:06:18
18 apr
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver